مودم ADSL چیست؟

مودم ADSL چیست؟

مودم ADSL چیست ؟ به طور خلاصه، مودم ADSL دستگاهی الکترونیکی برای استفاده از اینترنت ADSL با اتصال به خط تلفن ثابت در منازل، ادارت، شرکت‌ها، فروشگاه‌ها و کلیه اماکنی است که به خط تلفن ثابت مخابرات دسترسی دارند. ISPها شرکت‌هایی هستند که به ارائه اینترنت ADSL بر روی خطوط تلفن ثابت می‌پردازند. معروفترین ارائه دهندگان اینترنت ADSL و ADSL2+ در کشور ما، خود شرکت مخابرات ایران، شرکت شاتل، شرکت آسیاتک، پارس آنلاین، های وب، داتک، صبانت، پیشگامان و فن آوا می‌باشند. برای استفاده از اینترنت پرسرعت ADSL کافیست با داشتن یک خط تلفن ثابت شهری، یک مودم ای دی اس ال خریداری نموده و پس از آن به یکی از شرکت‌های ذکر شده مراجعه نموده و سرویس اینترنت ای دی اس ال مورد نیاز خودتان را از آنها تهیه نمایید. پس از فعال شدن سرویس ADSL بر روی خط تلفن شما، کافیست مودم ای دی اس ال را به خط تلفن وصل نموده و با استفاده از نام کاربری و کلمه عبوری که ISP شما در اختیارتان قرار داده کانفیگ نمایید. با انجام تنظیمات مورد نیاز در مودم خریداری شده از ما به اینترنت پرسرعت دسترسی خواهید یافت.

امروزه کلیه مودم‌های ADSL وایرلس می‌باشند و می‌توانید به صورت بیسیم با موبایل، تبلت و یا لپ تاپ خود به این مودم‌ها متصل شده و از اینترنت ADSL پرسرعت استفاده نمایید. مودم‌های ADSL وایرلس به صورت تک آنتن ، دو آنتن و سه آنتن موجود می‌باشند و تعداد آنتن بالاتر برد اتصال بیشتری را برای شما فراهم می‌کند.

با این وجود، تمامی مودم‌های ADSL دارای حداقل یک پورت شبکه LAN می‌باشند. از این پورت LAN برای کانفیگ مودم به صورت امن و حرفه‌ای و همچنین اتصال کامپیوتر شخصی (پی سی - PC) استفاده می‌شود. انواع مودم ADSL تک پورت، چهار پورت و نهایتا هشت پورت موجود می‌باشند که امکان اتصال به انواع سوئیچ شبکه و همچنین انواع روتر (مسیریاب شبکه) و همچنین تعداد کامپیوترهای بیشتر فراهم می‌آورند.

فروش بهترین مودم ADSL وایرلس برد بالا تک پورت، چهار پورت و هشت پورت به صورت تک آنتن، دو آنتن و سه آنتن در همین صفحه توسط فروشگاه اینترنتی پاساک صورت می‌پذیرد. قیمت مودم ADSL خانگی و حرفه‌ای اداری در همین بخش در دسترس شما می‌باشد. برای خرید مودم ADSL کافیست با مشاهده قیمت مودم ای دی اس ال و بررسی مشخصات فنی و امکانات محصولات ارائه شده ، بهترین مودم ADSL مورد نیاز خودتان را انتخاب نموده و به صورت آنلاین خریداری نمایید تا با پیک (در تهران) و با پست پیشتاز (در سراسر کشور) در اسرع وقت برای شما ارسال گردد. قیمت مناسب و سرعت بالا در تحویل کالا به مشتری از عمده مزایای فروشگاه پاساک می‌باشند.

مودم ADSL چیست | قیمت مودم ای دی اس ال و خرید مودم ADSL

اینترنت ADSL و تکنولوژی DSL

تکنولوژی DSL مخفف Digital Subscriber Line سیستم به کار رفته شده در سیستم‌های مخابراتی زمینی برای ایجاد ارتباط اینترنتی پرسرعت بر روی بستر شبکه مخابراتی تلفن ثابت با استفاده از زوج سیم‌های مسی زمینی می‌باشد. از تکنولوژی DSL با روش‌ها و استانداردهای مختلفی در سراسر دنیا استفاده شده است. رایج ترین تکنولوژی DSL به رفته در دنیا، سیستم اینترنت ADSL (مخفف Asymmetric Digital Subscriber Line) می‌باشد.

از تکنولوژی DSL (خط مشترک دیجیتال) به دو صورت متقارن (Symmetric) و نامتقارن (Asymmetric) برای ارائه اینترنت ای دی اس ال خانگی و تجاری استفاده می‌شود. مفهوم خط مشترک در تکنولوژی DSL ، استفاده از خط تلفن ثابت برای مکالمات صوتی آنالوگ و سرویس شبکه‌ی دیجیتال (اینترنت پرسرعت) به صورت مشترک، و به نحوی است که هیچکدام تداخلی بر روی عملکرد دیگری نداشته باشند.

در روش متقارن (SDSL) ، سرعت آپلود و سرعت دانلود اینترنت یکسان هستند، در حالیکه در روش نامتقارن (ADSL) سرعت دانلود از سرعت آپلود بیشتر بوده و برای دانلود از پهنای باند بیشتری از زوج سیم مسی استفاده می‌شود. در این بین، از آنجاییکه کاربران خانگی، ادارات، فروشگاه‌ها، مراکز تفریحی و شرکت‌های غیر آی تی معمولا مصرف کننده اینترنت هستند و دارای نسبت دانلود به آپلود بیشتری هستند، روش نامتقارن از کاربرد و رواج بیشتری در سراسر دنیا برخوردار شد.

برای کاربردهای تجاری و به خصوص کاربردهای صورت گرفته توسط شرکت‌های آی تی و شرکت‌های تولید کننده محتوا که نیاز به سرعت دانلود و آپلود تقریبا یکسانی دارند، استفاده از سرویس‌های اینترنتی SDSL رایج‌تر می‌باشد.

سرعت اینترنت در SDSL و ADSL استاندارد

از نظر استاندارد سرعت دانلود و آپلود در روش SDSL میتواند تا 8.448 مگابیت در ثانیه برسد، در حالیکه با کم کردن پهنای باند آپلود و افزایش پهنای باند دانلود در روش ADSL ، سرعت دانلود می‌تواند تا 16 مگابیت در ثانیه (16Mbps) یا 2 مگابایت در ثانیه (2MBps) باشد.

ولی در عمل، بسته به شرایط فیزیکی شبکه مخابراتی، فاصله مشترک از مرکز مخابراتی، و نوع تجهیزات DSL به کار رفته در مرکز مخابراتی و نوع مودم ADSL به کار رفته توسط مشترک، سرعت اینترنت ADSL می‌تواند کمتر و یا بیشتر از حد تعریف شده در استاندارد باشد.

تجهیزات مورد استفاده در تکنولوژی DSL

برای استفاده از تکنولوژی DSL جهت دسترسی به اینترنت پرسرعت SDSL یا ADSL به تجهیزاتی در سمت مرکز مخابرات محلی و همچنین تجهیزاتی در سمت مشترک نیاز است.

به دلیل افت سطح سیگنال دیجیتال در زوج سیم‌های مسی، باید مراکز مخابراتی به صورت محلی ایجاد شوند و در هر یک از این مراکز مخابراتی از حداقل یک دستگاه برای ارائه اینترنت ADSL مرکز استفاده شود (دستگاه DSLAM).

دستگاهی که وظیفه اتصال به شبکه DSL در سمت مشترک را بر عهده دارد مودم ADSL می‌باشد. خط تلفن ورودی به منزل یا محل کار را ابتدا باید به یک اسپلیتر جهت جداسازی و فیلترینگ سیگنال آنالوگ صوت از سیگنال دیجیتال اینترنت متصل نمود تا از ورود نویز تداخلی به هر طرف جلوگیری شود. سپس از خروجی دیجیتال آن به مودم و از خروجی آنالوگ آن به دستگاه تلفن سیم کشی کنید.

دستگاه DSLAM

به دستگاهی که در مراکز مخابراتی برای اینترنت ADSL مورد استفاده قرار می‌گیرند DSLAM گفته می‌شود. در مراکز مخابراتی، برای هر شرکت ISP ارایه دهنده اینترنت ADSL در آن مرکز، حداقل یک دستگاه DSLAM وجود دارد.

در مراکز مخابراتی کشور ما معمولا تمامی شرکت‌های معتبر ارایه دهنده اینترنت ای دی اس ال، از جمله شرکت مخابرات ایران، پارس آنلاین، آسیاتک، شاتل، های وب، صبانت، پیشگامان و فن آوا دارای دستگاه DSLAM خود می‌باشند و مدیریت این دستگاه‌ها با نمایندگان معرفی شده توسط ISP ها به مرکز مخابراتی می‌باشد.

در بسیاری از موارد، کانفیگ DSLAM یک ISP از راه دور و از طریق دفتر نمایندگی ISP در شهر یا منطقه شهری مذکور صورت می‌پذیرد. علاوه بر نمایندگان ISP ها، در اکثر موارد از دفتر مرکزی کشوری ISP هم دسترسی راه دور به DSLAM وجود دارد.

DSLAM که مخفف Digital Subscriber Line Access Multiplexer می‌باشد، دستگاهی است که مدار DSL در مراکز مخابراتی به آن خاتمه یافته و تجمیع می‌شوند. تجهیزات سوییچینگ مکالمه صوتی در مرکز مخابراتی، ممکن است قبل از ورود خطوط تلفن به دستگاه DSLAM کار خودشان را انجام دهند، و در برخی موارد ممکن است با دستگاه DSLAM ادغام شده باشند.

تجهیزات مورد نیاز در سمت مشترک برای استفاده از اینترنت پرسرعت ADSL

در سمت مشترک معمولا تجهیزات زیر مورد نیاز می‌باشند:

اسپلیتر (Splitter): یک دستگاه کوچک است که باید قبل از دستگاه تلفن و قبل از مودم قرار داده شود. اسپلیتر وظیفه فیلترینگ فرکانسی سیگنال‌های دریافتی را بر عهده دارد و از عبور سیگنال آنالوگ بر روی خروجی دیجیتال خود، از عبور سیگنال دیجیتال بر روی خروجی آنالوگ خود جلوگیری می‌کند. در صورت عدم استفاده از این دستگاه، بر روی دستگاه تلفن‌تان نویز صوتی خواهید داشت. و از طرفی کیفیت، پایداری، اتصال و سرعت اینترنت‌تان نیز با مشکل مواجه خواهد شد.

مودم ADSL : مودم ای دی اس ال با یک سیم تلفن دارای دو سر سوکت RJ11 به خروجی دیجیتال (خروجی مودم) اسپلیتر متصل شده و اتصال DSL را برپا ساخته و اینترنت ADSL را برای مشترک فراهم می‌آورد. مودم‌های ADSL قدیمی فقط وظیفه دریافت و ارسال اینترنت ADSL را بر عهده داشتند و تنها دارای یک پورت شبکه (پورت LAN) بودند که قابلیت اتصال به سایر تجهیزات از قبیل (کامپیوتر، لپ تاپ، اکسس پوینت، سوییچ، روتر، مودم روتر، مودم وای فای، آنتن وای فای، آنتن وایرلس، تلویزیون‌ها دیجیتال دارای پورت لن، یخچال‌های دارای پورت لن، و سایر تجهیزات دیجیتال دارای پورت LAN) را داشت.

مودم روتر ADSL : مودم روتر ADSL نوعی مودم ADSL است که دارای چندین پورت LAN و در برخی مدل‌ها، دارای وای فای داخلی می‌باشد. انواع مودم روتر علاوه بر ایجاد دسترسی به شبکه اینترنت، قابلیت ایجاد شبکه LAN (شبکه‌ای محلی متشکل از چندین کامپیوتر، لپ تاپ، موبایل و سایر تجهیزات) دارند. روتینگ یا مسیریابی در این مودم روترها بین شبکه داخلی و شبکه اینترنت، بسته به نوع درخواست ارتباط می‌باشد.

سوییچ شبکه: دستگاهی که معمولا دارای 4، 5، 8، 16، 24 و یا 48 پورت LAN می‌باشد ه از طریق یکی از پورت‌هایش به مودم متصل شده و از طریق سایر پورت‌ها اینترنت را میان کاربران به اشتراک می‌گذارد.

روتر (مسیریاب شبکه): روتر شبکه به مودم ADSL و سایر تجهیزات متصل شده و برای بسته‌های شبکه‌های متصل به روتر مسیریابی انجام می‌دهد.

اکسس پوینت (روتر وای فای): اکسس پوینت یا روتر وای فای معمولا دارای چهار یا هشت پورت LAN بوده و با اتصال به مودم، اینترنت آن را از طریق پورت‌های شبکه از یک سو، و از طریق وای فای از سوی دیگر میان کاربران به اشتراک می‌گذارد.

مودم ADSL چیست

مودم ADSL چیست ؟ مودم ADSL دستگاهی است که برای اتصال به اینترنت پرسرعت ADSL در سمت مشترک به کار می‌رود. مودم ADSL دارای انواع مختلفی می‌باشد. ولی تمامی مدل‌های قدیمی و جدید، تولید هر کشور و هر شرکت، در یک نکته با هم مشترک هستند. تمامی این مودم‌ها دارای حداقل یک پورت خط تلفن ثابت (با قابلیت اتصال سوکت تلفن RJ11 چهار پین) و حداقل یک پورت شبکه LAN (با قابلیت اتصال سوکت شبکه RJ45 هشت پین) می‌باشند.

مودم های ADSL دارای حداقل یک پورت شبکه (درگاه RJ-45) می‌باشند که از طریق این پورت امکان اتصال مودم به یک دستگاه مصرف کننده اینترنت (کامپیوتر، پی سی، سرور، تجهیزات صنعتی، تجهیزات هوشمند سازی، پرینترهای تحت شبکه و سایر تجهیزات) و یا یک سوئیچ برای اشتراک اینترنت میان چندین مصرف کننده را دارا می‌باشند.

تفاوت اصلی مدل‌های مختلف در تعداد پورت شبکه و تعداد آنتن وای فای می‌باشد.

بر اساس تعداد پورت شبکه، مدل‌های تک پورت، چهار پورت، پنج پورت (مدل‌های خیلی محدود)، و هشت پورت در بازار موجود می‌باشند. ممکن است در بازار با مدل‌های خیلی خاص با تعداد پورت متفاوت مواجه شوید.

بر اساس تعداد آنتن وای فای، مدل‌های بدون آنتن وای فای (بدون قابلیت وای فای)، تک آنتن، دو آنتن، سه آنتن و نهایتا چهار آنتن در بازار موجود می‌باشند. باز هم ممکن است با مدل‌های خیلی خاص با تعداد آنتن متفاوت مواجه شوید.

به مودم‌های ADLS دارای آنتن وای فای، مودم ADSL وایرلس، مودم ADSL وای فای و یا به طور مختصر مودم وای فای گفته می‌شود. در میان عامه مردم این مودم با نام وای فای خالی هم شناخته می‌شوند.

مودم روتر ADSL

به طور کلی به مدل‌هایی که دارای تعداد پورت شبکه بیش از یک پورت می‌باشند و یا دارای قابلیت وای فای هستند، مودم روتر گفته می‌شود.

منظور از مودم روتر این است که مودم ای دی اس ال دو شبکه ایجاد می‌کند، یکی شبکه داخلی که متشکل از چندین دستگاه دیجیتال دارای پورت شبکه LAN یا آنتن وای فای داخل یا بیرونی است؛ و دیگری شبکه خارجی که همان شبکه اینترنت است.

با استفاده از پورت‌های شبکه، شبکه کامپیوتری محلی LAN ایجاد می‌گردد. با استفاده از آنتن وای فای، شبکه محلی وای فای (WLAN - Wireless LAN) ایجاد می‌گردد. و با استفاده از پورت تلفن (RJ11) اتصال به شبکه اینترنت ADSL امکان پذیر می‌شود.

روتینگ یا مسیریابی در مودم روترهای ADSL بین شبکه داخلی و شبکه اینترنت و با استفاده از بخش آدرس در بسته‌های دیتا (آدرس شبکه داخلی و آدرس شبکه خارجی (شبکه اینترنت)) صورت می‌پذیرد.

بدین معنی که اگر آدرس درخواست‌های اتصال مربوط به تجهیزات شبکه داخلی باشند، بسته‌های داده بر روی شبکه داخلی مسیریابی می‌شوند و از گیت وی شبکه (که همان مودم می‌باشد) به سمت اینترنت هدایت نخواهند شد. و بر عکس، اگر درخواست اتصال مربوط به شبکه‌ای به جز شبکه داخلی باشد، بسته‌های داده با استفاده از مسیریابی اینترنتی و همچنین با کمک پروتکل DNS به سمت شبکه اینترنت هدایت یا فوروارد خواهند شد.

مودم ADSL وایرلس برد بلند

مودم های ADSL وایرلس معمولا از بردهای کوتاه تا 50 الی 100 متر در فضاهای باز بدون مانع برخوردارند، با این وجود افراد بسیاری هستند که به دنبال مودم‌هایی با بردهای بسیار بالا یا بلند در حد 500 متر و 1 کیلومتر می‌گردند، چنین مودم‌های بی سیمی در بازار وجود ندارند و وجود نخواهند داشت.

در کاربردهای اداری و تجاری از یک یا چند اکسس پوینت که معمولا دارای یک پورت WAN (پورت شبکه اینترنت Wide Area Network) برای ایجاد دسترسی وسیع‌تر توسط تعداد کاربران بیشتر در سطحی گسترده‌تر استفاده می‌شود. دستگاه‌های اکسس پوینت ممکن است مستقیما با استفاده از کابل شبکه به پورت‌های شبکه مودم متصل شوند. برای کاربردهای گسترده‌تر از یک یا چند سوییچ برای اتصال اکسس پوینت‌ها به یک دیگر و به مودم استفاده می‌شود.

همچنین، برخی از اکسس پوینت‌ها و تعداد خیلی محدودی از مودم‌ها قابل استفاده به عنوان ریپیتر شبکه وای فای یا WiFi Extension می‌باشند. با استفاده از چنین تجهیزاتی، بدون کابل کشی می‌تواند به افزایش سطح شبکه وای فای و بیشتر کردن برد پوشش وای فای پرداخت.

در کنار استفاده از اکسس پوینت‌ها، تجهیزات دیگری با نام انواع رادیو وایرلس و آنتن وایرلس وجود دارند که قابلیت ایجاد شبکه وایرلس در هر چند صد متر تا چند ده کیلومتر را دارا می‌باشند، برای دسترسی به قیمت ها و خرید این تجهیزات به بخش مربوطه مراجعه فرمائید.

بهترین مارک مودم ADSL و نحوه انتخاب مدل مودم ADSL

امروزه شرکت‌های بسیاری در حال تولید و ارایه انواع مودم ADSL به بازار می‌باشند. تقریبا تمامی مدل‌های موجود در بازار ایران شاخت کشور چین هستند. حتی تجهیزات ADSL معروف‌ترین برندهای آمریکایی و اروپایی هم در کشور چین تولید می‌شوند. تعداد محدودی از این مدل‌ها تحت لایسنس و در چین تولید می‌شوند و بقیه توسط شرکت‌های پاگرفته در خود چین تولید می‌شوند.

در گذشته شرکت ایسوس تایوان بیشترین محصولات ای دی اس ال بازار ایران را فراهم می‌نمود. ولی با گذشت زمان شرکت‌های چینی مانند تی پی لینک (TP-Link)، دی لینک (D-Link)، هواوی (Huawei)، زد تی ای (ZTE)، زایکسل (ZYXEL) بازار ایران را قبضه نمودند.

دو شرکت TP-Link و D-Link بیشترین سهم در بازار ایران را دارند. مودم‌های تک پورت تا 8 پورت و تک آنتن تا 4 آنتن تی پی لینک و دی لینک پرفروش‌ترین مودم‌های ADSL بازار ایران می‌باشند.

با این وجود هنوز هم برخی از مدل‌های با کیفیت مودم ای دی اس ال ASUS تایوان و همچنین ایسوس تحت لیسانس تولید چین در بازار یافت می‌شوند.

نکات جواب داده شده:

- مودم چی بخرم و مودم چی خوبه ؟ در آموزش اشاره شده است.

قیمت خرید مودم ADSL ارزان قیمت تی پی لینک و تندا : به محصولات همین صفحه مراجعه نمایید.

- مودم ADSL با پورت USB با برد 500 متر و برد 1 کیلومتر : همانگونه که اشاره شد چنین مودم‌هایی وجود ندارند و باید یا از مجموعه اکسس پوینت‌ها استفاده نمائید و یا اینکه از رادیو وایرلس‌های قدرتمند استفاده کنید.

- مودم ADSL بیسیم دی لینک، ایسوس (ایسوز) و هواوی با برد بالا : به محصولات همین صفحه مراجعه نمایید.

مودم ADSL چیست | قیمت مودم ای دی اس ال و خرید مودم ADSL

 

قیمت مودم ADSL

قیمت انواع مودم ADSL از حدود 15 دلار شروع شده و به 70 دلار نمی‌رسند. که با دلار 10 هزار تومانی از رنج قیمت 150 هزار تومان تا 700 هزار تومان برخوردار خواهند بود. قیمت مودم ADSL در همین بخش در دسترس شما می‌باشد. برای خرید مودم ADSL کافیست پس از انتخاب محصول مورد نظرتان آن را به سبد خرید اضافه نموده و پس از تسویه حساب و ثبت نام در حین تسویه حساب محصول خریداری شده در سریع‌ترین زمان برای شما ارسال خواهد شد.

در تماس باشید

کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیستری را برای طراحان رایانه ای و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیستری را برای طراحان رایانه ای و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.